معرفی بهترین توزیع های لینوکس

لینوکس(Linux) چیست؟

سیستم عامل لینوکس اوپن سورس می‌باشد که مشابه یونیکس بوده و پرطرفدارترین سیستم عامل در سراسر دنیا می‌باشد که همه‌ی متخصان کامپیوتر از این سیستم عامل استفاده می‌کنند. لینوکس اولین بار در سال 1991 ارائه شد. این سیستم عامل در اصل یک کرنل می‌باشد که جهت استفاده از آن باید واسط کاربری داشته باشیم. لینوکس همانند سایر سیستم عامل‌ها دارای رابط گرافیکی است. همچنین این سیستم عامل دارای توزیع های متعددی است که بسیار کاربردی می‌باشد. در ادامه با توزیع های لینوکس آشنا خواهیم شد.

برخی از بهترین توزیع‌های لینوکس عبارت‌اند از:

1. اوبونتو

اوبونتو یکی از محبوب‌ترین توزیع های لینوکس می‌باشد که برای استفاده از آن نیاز به مهارت خاصی نیست. اوبونتو یک توزیع لینوکس بر اساس دبیان است این سیستم عامل اوپن سورس است اولین نسخه اوبونتو در سال 2004 توسط Mark Shuttle worth منتشر شد. نصب اوبونتو به راحتی امکان پذیر بوده و برای دریافت اوبونتو به وب‌ سایت https://ubuntu.com مراجعه نمایید.


توزیع‌ های لینوکس

2. دبیان

دیبان (Debian) یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین توزیع لینوکس در سراسر جهان است. دیبان یک سیستم عامل متن باز می‌باشد که در سال 1993، توسط Ian Murdock منتشر شد، که ترکیبی از نام خودش و همسرش Debra بود. دبیان توسط توسعه دهندگان داوطلب و تحت حمایت FSF مراقبت می‌شود.

سیستم عامل Debian در 15سپتامبر 1993 منتشر شد و یکی از قدیمی‌ترین سیستم عامل در پلتفرم لینوکس است. سیستم عامل دیبان در 73 زبان مختلف موجود است و آخرین نسخه آن در 5 سپتامبر 2015 منتشر شده است. این سیستم عامل بهترین انتخاب برای سرورهای مبتنی بر لینوکس شما می‌باشد. دیبان با بیش از 44000 بسته نرم افزاری شامل می‌باشد و تمامی این نرم افزارها بدون هزینه در این سیستم عامل موجود می‌باشد. از طریق این لینک می‌توانید https://www.debian.org دبیان را دریافت کنید.


توزیع‌ های لینوکس

3. فدورا

فدورا (Fedora) یکی دیگر از توزیع های لینوکس می‌باشد که توسط ردهت پشتیبانی می‌شود. فدورا به طور پیش‌ فرض‌ دارای محیط دسکتاپ GNOME می‌باشد. این سیستم عامل یک سیستم عامل متن باز می‌باشد که برای اولین بار در تاریخ 06 نوامبر 2003 منتشر شد و آخرین نسخهاین سیستم عامل در تاریخ 22 می 2015 بروزرسانی شد. هدف از توسعه فدورا این است که آن را به یکی از محبوب ترین سیستم عامل در سیستم عامل لینوکس یا UNIX تبدیل کند.


 توزیع‌ های لینوکس

4. آرچ لینوکس

سیستم عامل Arch Linux در یازدهم مارس 2002 منتشر شد، این سیستم عامل متن باز بوده و هر کس بخواهد می‌تواند به راحتی از وب سایت رسمی Arch Linux تهیه کند. نسخه فعلی Arch Linux در اول اکتبر 2015 با ویژگی های بیشتر منتشر شد. کار با سیستم عامل Arch Linux دشوار است.

آرچ لینوکس(Arch Linux) به‌گونه‌ای طراحی شده است که سبک و ساده باشد. آرچ لینوکس هیچ مزایای گرافیکی و اسکریپتی برای خودکارسازی راه اندازی لینوکس ارائه نمی‌دهد. این سیستم عامل برای سیستم های کامپیوتری X86-64 طراحی شده است.


 توزیع‌ های لینوکس

5. جنتو لینوکس

جنتو توسط دانیل رابینز در سال 2001 تاسیس شد. اولین نسخه 1.0 در مارس 2002 منتشر شد. جنتو لینوکس سیستم عامل بسیار کاربر پسند می‌باشد و به طور گسترده‌ای برای برنامه نویسان مناسب است. این سیستم عامل متن باز و رایگان می‌باشد. نصب جنتو بسیار دشوار است و ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا نصب به اتمام برسد یکی از کاربردهای اصلی جنتو بهینه سازی برنامه‌ها می‌باشد.


6. کالی لینوکس

کالی لینوکس یکی دیگر از توزیع های لینوکس در زمینه‌ی تست‌ و نفوذ و تست‌های امنیتی می‌باشد این سیستم عامل با بیش از 600 ابزار فوق العاده می‌تواند نقاط ضعف سیستم را شناسایی و برطرف کند.

سیستم عامل کالی لینوکس بر اساس دیبان است که به وسیله‌ی تیم بک ترک بنا شده است. برای دانلود کالی لینوکس می‌توانید به وب سایت https://www.kali.org مراجعه نمایید.


امیدوارم که این پست براتون مفید واقع شده باشه و آماده پیشنهادات و نظرات شما عزیزان هستیم.

3 نظرات
  1. […] معرفی بهترین توزیع‌های لینوکس […]

  2. […] معرفی بهترین توزیع‌های لینوکس […]

  3. […] معرفی بهترین توزیع‌های لینوکس […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.